AVAR KIRÁLY PUSZTA
* 03/04/2005   † 26.1.2016
male
Ich. Achill Varpus & Carmen Koroščenko

74 cm/ 58 kg, male, dark eyes
DKK (HD) 0/3, PRA, C, LL - NEGATIVE, EKG - normal
chovatel: Karin a Přemysl Mikolášovi
majitel: Karin a Přemysl MikolášoviČeský Grand šampion, Český šampion, Český junior šampion,
Klubový šampion krásy mladých, Klubový šampion krásy, Klubový veterán šampion krásy,
Hungária Veterán Champion, Světový Vítěz veteránů 2013, Best Veterán 2013, Veterán World Winner

Vítěz mladých PL, Nejlepší pes v rase PL,
Výborný 2 na Klubové výstavě v Maďarsku - Kitünö 2 Budapest-Újpest Klubkiállítás 2006,
Klub star Hungária Komondor klub Maďarsko 2006, 2007,
Velmi nadějný 1, 16x Výborná 1, 1x Výborná 2, 6x CAJC, 7x CAC, 9x BOB,
3x III. Best in show,
Klubový vítěz mladých České republiky, Klubový vítěz České republiky
2x Vítěz speciální výstavy, 3x Vítěz třídy, 2x Krajský vítěz, Národní vítěz
SIBLING SEARCH FOR AVAR KIRÁLY PUSZTA LITTER MATES
(OR SAME FATHER /MATHER)


Světová výstava psů v Budapešti 2013   více...

  Avar pochází z našeho prvního vrhu. Je přímým potomkem svého velice úspěšného otce Achilla Varpus, který ve výstavním kruhu dosáhl na nejvyšší tituly a stal se Světovým vítězem 2006, kde získal i BOB, je Ich., několikanásobným Klubovým a Speciálním vítězem nejen v ČR, Vítězem BIS, a další. Pro nás jsou nejcennější Achillova ocenění, získaná v zemi původu Maďarsku, kde je velká konkurence, a je známo, že rozhodčí zadávají nejlepší tituly především domácím psům. Přesto Achill získal několikrát velmi pěkná ocenění- ve třídě mladých získal Výborný 1 a titul HPJ (Hungária Primus Junior) a později ve třídě šampionů na Klubových výstavách 2x Výborná 3. Opakovaně se stal Klub-Sztár (maďarskou klubovou hvězdou) a Babérkoszorús Klub-Sztár (ocenění, pro které bychom v doslovném překladu našli výraz podobný jako Grand).
  Otcem Achilla je rovněž velmi úspěšný mnohonásobný vítěz výstav Jászkiséri Kócos Hernád v jehož rodokmenu najdeme zvučná jména jako Szentgyörgi Kócos Ali, Jászkiséri Kócos Apacs.
  Ze strany matky, nese Achill krev řady kvalitních jedinců, kteří představují idální typ komondora, což potvrzují jejich vysoká výstavní ocenění. Zaujali mě jejich krásně modelované hlavy, silné, ale souměrné kostry a kvalitní typ srsti. Jmenuji nejůspěšnější - Hun-Szilaj Apor, Csunyatelepi Ikarusz Zsivány, Csernátfalvi Mese Rozi. Tito předci ovlivnili Achilla nejen exteriérově, ale i po charakterové stránce. Je typickým představitelem elegantní Óhegyi linie, je osobností s milou povahou, kterou si zamilujete, poslední rok pracuje jako canisterapeutický pes. Přesto je výborným hlídačem a vůči cizím si zachovává pro komondora typický odstup.
  V druhé části Avarova rodokmenu ze strany Carmen, najdeme několik známých a neméně výstavně úspěšných jmen - Jászkiséri Kócos Csupor a Kapostáji Öshonos Kulcsár, kteří byli ve své době, velmi vyhledávanými plemeníky. Dnes jsou pro většinu nejen maďarských chovatelů věhlasnými legendami.
  Avar zdědil po svých rodičích mnoho předností a za poměrně krátkou dobu, získal prestižní titul JCh.ČR a CH.ČR. V Maďarsku na Klubové výstavě, získal známku Výborný 2. Je rovněž Klub-Sztár Hungaria Komondor klubu, ale ve dvou a půl letech, je jeho výstavní „kariéra“ na začátku. Stagnující chov komondorů v ČR, který trval několik let způsobil, že se jeho otec Achill i přes své kvality nemohl prosadit. Zanechal po sobě jen 13 potomků, z nichž většina působí v zahraničí. Naší snahou je, pokud se Avar a jeho sourozenci v chovu osvědčí, udržet v ČR tuto velmi cennou krevní linni předků.
  Na Avarovi si ceníme výrazné samčí hlavy s tmavým pigmentem očí a nosní houby. Souměrné a vyšší stavby těla s velmi dobrým úhlením končetin a elegantním pohybem a v neposlední řadě vyrovnané povahy.
Avar již patří do generace, která musela splnit vyšetření očí a RTG DKK, aby byla připuštěna do chovu. Což v zemi původu není podmínkou.

Chovatelská stanice KIRÁLY PUSZTA,  Karin a Přemysl MIKOLÁŠOVI, ul. Zřídelní 102/7, 736 01 Havířov - Dolní Datyně, Tel.: +420 602 770 311, e-mail: kiralypuszta@komondor.cz