CARMEN KOROŠČENKO
* 8.7.2002     † 8.7.2015

CARMEN - její stránka    více >>Carmen se stala spolu s Achillem Varpus zakladatelkou naší chovatelské stanice Király Puszta.

Při zpětném ohlédnutí byla pro nás Carmen velkým darem, protože získat kvalitní fenu pro chov je vždy obrovský úspěch. A nám to trvalo několik let.

Historie
V roce 1999, kdy jsme s chovem v ČR začínali, se v krevních liniích komondorů často vyskytovali jedinci neplnochrupí. Vedení Hungaria komondor klubu a maďarští chovatelé se rozhodli pro změnu standardu plemene komondor a odhlasovali plnochrupost. To mělo za následek, že ač byli do chovu vpuštěni pouze psi i feny plnochrupí, stále se ve velké míře vyskytovala ve vrzích neplnochrupá štěňata, která nemohla být použita v chovu. My sami jsme importovali ze země původu několik štěňátek z různých krevních linií, u kterých se v půl roce věku ukázalo, že nebudou chovní právě z důvodu oligodoncie.

Zdraví
Carmen byla první chovnou fenou, která byla nejen plnochrupá a krásná představitelka plemene, ale také zdravá!
S přibývajícími importy ze země původu do České republiky se projevil i nezájem některých chovatelů kontrolovat zdravotní stav chovných jedinců, kteří trpěli některými dědičnými chorobami. Proto jsme v českém chovatelském klubu pro vstup jedinců do chovu, zavedli nutnost kontroly kyčelních kloubů a doporučili i rtg kloubů loketních. Povinnost vyšetření na dědičné oční vady u specialisty oftalmologa a tyto jsme dodatečně u Carmen provedli v r. 2009, kdy dosáhla věku sedmi let! Carmen měla DKK A/A, DLK 0/0! Včetně vyšetření krve na CSNB a vyšetření EKG Negativní. Což byl úžasný výsledek a výborná zpráva pro české zájemce o štěňata z Király Puszta.

Charakter
Povahu Carmen, která byla osobnost velmi vyrovnaná, vždy dobře naladěná, nebojácná a ostražitá jsem brala za samozřejmost. Na výstavách nikdy neřešila lidi ani ostatní psi, nevadil jí ruch, haly, kluzké podlahy ba ani otevřené schodiště v ozvučeném pavilonu. Věnovali jsme se základnímu výcviku v ZKO Havířov- Lučina, kde se na mě Carmen dokázala velmi dobře soustředit i v rušném prostředí ostatních psů a při střelbě. K sobě byla Carmen velmi tvrdá, pokud měla nějaké zranění, které si během šarvátky způsobily fenky navzájem, vůbec to nedávala najevo. U veterinárního lékaře se vždy bez problémů podrobila všem zákrokům. A v květnu r. 2009 bez velkých příprav složila povahové testy canisterapeutického psa pod organizací Podané ruce.
Dnes, když vidím některé méně vyrovnané jedince ať už bázlivější nebo agresivnější, uvědomuji si, jak vzácnou povahu Carmen měla! Protože ne každý zájemce touží po chovatelství. Většina chce mít jen výborného parťáka a hlídače zkrátka dobrého rodinného psa a takovým Carmen bez okolků byla. Vzácnou vyrovnanou povahu předávala i svým potomkům spolu s mohutnou kostrou a výraznou hlavou s tmavým pigmentem.

Exteriér
Vzhled Carmen ocenil i poradce chovu pro německé ovčáky pan Sebera, když byl u nás na kontrole vrhu štěňat po fence Uře. Okamžitě jej Carmen ač komondor zaujala a dodnes na ni vzpomíná se slovy: "V Carmen byla síla."
Měl pravdu, Carmen měla žádoucí silnou kostru s krásnou výraznou hlavou a tmavým pigmentem. Na Carmen jsme si cenili kvalitní hustou a bohatou srst po celém těle, která ji vydržela celý její život. Neztratila ji ani po štěňatech což se některým fenám stává. Společně s výbornou a elegantní mechanikou pohybu byla typickou představitelkou plemene.
Z výstav má Carmen mnohá ocenění, ale pouze jeden titul BOB. Důvodem byl Achill Varpus, který byl v době, kdy jsme s oběma jezdili na výstavy, starší než Carmen a proto měl vyzrálejší srst. Automaticky tak rozhodčí udělovali titul Achillovi. Ale v době, kdy Carmen dozrála, jsme s manželem dospěli k závěru, že není problém získat titul šampion krásy a Carmen jsme si cenili především jako chovné feny!
Byla fenou s výrazným sexuálním pudem a nechala se ochotně krýt. A byla také výbornou a pečující matkou. Jsme rádi, že s námi zůstane v dalších generacích.

Odchovy
Z nejúspěšnějších a nejznámějších potomků jmenuji:
Avara, který jako první český komondor získal titul Hungária veterán Champion a World veterán winner, získal titul Grand Championem CZ a další.
I Avarovi potomci jsou výstavně úspěšní a již mají své odchovy.
Alma, kterou mnozí z vás znají z reklamy s Bolkem Polívkou na T-Mobile. Alma má navíc výborné výstavní a zdravotní výsledky a odchovala řadu jedinců, kteří odchovali své potomky.
Boglárka se úspěšně věnovala výstavám a záchranářskému výcviku.
Costa český junior šampion s výbornými zdravotními výsledky a chovný pes první třídy chovnosti.
Cedro má na Ukrajině své odchovy.
Cosima má rovněž výborné zdravotní výsledky, je šampionkou VDH, šampionkou Německa a juniorskou šampionkou Německa i VDH, Evropský vítěz a další. I ona má své úspěšné potomky, kteří mají už potomky své s již vyhotovenými zdravotními testy ( Guba Király Puszta HD A/A, ED 0/0, oční testy negativní).

Když si vzpomenu, jak pečlivě jsme vybírali pro našeho prvního komondora Achilla feny z Maďarska a nakonec se ukázalo, že z nich vhodné kandidátky pro chov nebudou. Carmen jsme získali úplnou náhodou, při návštěvě našich přátel na Slovensku. Kde měl Ladislav Tarr krásný vrh štěňat, který nás zaujal a kde jsme si po čase pro Carmen přijeli, musím se usmát. Udělali jsme dobře, Carmen se dožila krásného věku, po celý život byla výborným rodinným psem a kamarádem našich dětí. Carmen žije a stále bude žít kousek z ní v jejich potomcích a v odchovech Király Puszta.


Chovatelská stanice KIRÁLY PUSZTA,  Karin a Přemysl MIKOLÁŠOVI, ul. Zřídelní 102/7, 736 01 Havířov - Dolní Datyně, Tel.: +420 602 770 311, e-mail: kiralypuszta@komondor.cz