Tyto řádky jsou určeny všem současným i budoucím zájemcům o plemena komondor a puli. Komondor je opravdu plemeno krásné a nevídané, které na výstavách vzbuzuje úžas u laických diváků i kynologů.

  Tyto užaslé diváky bych zařadila do několika kategorií. Do první kategorie patří lidé, které komondor i puli zaujal nicméně je nazývají mopem a štítivě nad nimi ohrnují nos při pomyšlení, jak to pod tou srstí musí vypadat. Pravým příkladem je můj osobní zážitek z nejmenované výstavy: Přesto že vyhledávám a upřednostňuji venku i v halách místa klidná, dál od proudu procházejících diváků kolem výstavních kruhů. Musela jsme s Achillem přijmout skromné místo mezi vystavovateli, kteří měli své miláčky chráněné v klecích. Po několika vyměněných pohledech se sousedkou jsem ji mohla zařadit do kategorie první. Sousedka nemeškala a začala přes klec se svým miláčkem přehazovat vše co ji přišlo pod ruku. Když dekou a svetry přikryla klec vše završila tím, že vytáhla antiparazitní přípravek ve spreji, který začala notně rozprašovat do prostoru a především na svršky, jimiž důkladně přikryla a izolovala svého miláčka.

  Do druhé kategorie, která je nejpočetnější řadím diváky zvědavé, kteří když procházíme, se srsti prostě musí dotknout. V tom mu nezabrání ani skutečnost, že se právě občerstvují mastným kuřetem zakoupeným v nedalekém stánku.

  Třetí kategorie je má oblíbená, patří do ní všichni slušní lidé, které komondor nebo puli zaujal, a chtějí se o něm něco dozvědět. S takovými lidmi je radost si popovídat a že jich není málo odjíždím z každé výstavy umluvená.

  Čtvrtá kategorie je málo početná jako komondor sám. Jsou v ní všichni lidé, kteří se už s komondorem setkali, mají o něj zájem nebo si chtějí popovídat o konkrétním chovateli.
  Všem kteří vážně uvažují o pořízení komondora chci říci svůj názor a zkušenost s tímto plemenem. Dříve než jsem si komondora pořídila jsem chodila na cvičiště v Ostravě – Mariánských Horách, kde jsem cvičila své německé ovčáky i psy svým známým. Setkala jsem se i s jinými plemeny, jako boxer, dobrman, rotvajler, německá doga, briard, groenendael, erdelteriér, knírač všech tří velikostních rázů, novofundlandský pes a možná i další. Výcviku se věnuji nějakou dobu, myslím si tedy, že si mohu dovolit srovnávat.

  Všechny bez výjimky zaujme srst komondora a většinu taky odradí. Četla jsem a ne jednou knížku od Eberharda Trumlera „Rozumíme psům?“ a musím se přiznat, že v mnohém s ním souhlasím. Ti kdo ji četli ví o čem mluvím. Autor sám choval několik set psů i divokých a polodivokých psovitých šelem. Vše proto, aby se o psovi něco dozvěděl. Jeho knížka je možná pro mnohé nezajímavá a výrazně se liší od těch dnešních, které obsahují spoustu barevných obrázků a základní informace o péči psa.

  Pan Trumler popisuje chování polodivokých šelem psovitých od porodu, přes vývojové fáze štěňat, vysvětluje různé druhy chování psa jejich příčiny a konečně poukazuje na lidi, kteří rozhodují o vývoji „dnešních“ ušlechtilých plemen, na lidi kteří si na psech založili živnost a pomáhají na svět mrzáčkům jen když za ně dostanou dobře zaplaceno. Pozastavuje se na dnešní životaschopností štěňat a zdravotní stránkou některých plemen. Zkrátka vyzývá lidi, kteří mají zdravý rozum a myslí to se psy dobře, aby umožnili rozmnožování zdravým jedincům bez dědičných vad. Pro mne jako pro poradkyni chovu komondorů a kuvaszů je zajímavá zmínka o jeho feně kuvasze, která v šesti letech dostala psinku, ze které se uzdravila, poté onemocněla nervovou psinkou a zase se uzdravila. A cituji : „Za své uzdravení vděčí nejen vynikajícímu zvěrolékaři, ale také svým maďarským předkům, po kterých si udržela rázovitou nepozměněnou přirozenost.“ Obě plemena komondor a kuvasz se navzájem na vzniku svých plemen podílela, tudíž se tato slova týkají i komondora.

  Nepřejícná slova laiků o tom, že komondor trpí plísněmi a jinými kožními chorobami mě uráží. Pouze znalec plemene Vám může poskytnout věrohodné informace. Komondor je pracovní plemeno, které jako jedno z mála se i dnes využívá k původnímu uplatnění. Je nepřešlechtěné a zdravé. Psi se běžně dožívají 12 let věku. Je to otužilé a odolné plemeno, které se nesmí česat. Jeho úprava srsti vyžaduje minimální péči s maximální odolností před nepřízní počasí i predátory. Je to plemeno, které ocení každý farmář a pastevec. Svými hlídacími schopnostmi uspokojí i majitelé rodinných domů.
Naši psi mají vlastní boudy ve kterých setrvají když prší. Žádná nadstandardní péče oproti jiným dlouhosrstým a krátkosrstým plemenům. Úprava jeho srsti není nic těžkého, nicméně pro nezasvěceného se to může zdát, jako nadlidský výkon. Proti parazitům používáme Frontline – přípravek, který se aplikuje na kůži na krku.

  Máme zdravé a nenáročné psy. Na místo česání jdeme na procházku nebo na cvičák. Komondor a puli jsou jediná plemena, která se v průběhu svého života výrazně exteriérově mění. A tou tolik obávanou srstí, která sahá až na zem se mohou pyšnit psi až ve věku šesti-sedmi let. A věřte mi, že téměř každý majitel komondora a puliho se jí nemůže dočkat.

  VŠEM, KTEŘÍ SE NADCHNOU PRO KOMONDORA NEBO PULIHO CHCI ŘÍCI, ABY NÁS UŠETŘILI TELEFONÁTŮ, ŽE SI ZADÁVAJÍ ŠTĚNĚ A POTÉ CO JIM NĚKDO ZNÁMÝ KOMONDORA VYMLUVÍ PRÁVĚ PRO JEHO SRST NÁM BUDOU VOLAT, ABY ZADANÉ ŠTĚNĚ ZRUŠILI. MÁME SE SLOVENSKÝMI I MAĎARSKÝMI CHOVATELI VELICE DOBRÉ VZTAHY, KTERÉ JSME SI BUDOVALI NĚKOLIK LET. VÁŽÍ SI NÁS PRO NAŠE FÉROVÉ JEDNÁNÍ A STAROSTLIVOU PÉČI O PSY, KTERÉ NÁM PRODALI. BUDETE-LI NÁM VOLAT, ABYCHOM VÁM ZPROSTŘEDKOVALI ŠTĚNĚ, DOBŘE SI ROZMYSLETE, ZDA HO CHCETE. UŠETŘÍTE NÁM ZKLAMÁNÍ I PROTELEFONOVANÉ PENÍZE.

Chovatelská stanice KIRÁLY PUSZTA,  Karin a Přemysl MIKOLÁŠOVI, ul. Zřídelní 102/7, 736 01 Havířov - Dolní Datyně, Tel.: +420 602 770 311, e-mail: kiralypuszta@komondor.cz